Jari Aarnion ”oikea käsi” Mikael Runeberg kelvollinen jatkamaan poliisina

Helsingin hovioikeuden tuomio oli valtava helpotus Jari Aarnion ”oikeaksi kädeksi” väitetylle rikosylikonstaapeli Mikael Runebergille. Käräjäoikeuden 3,5 vuoden ehdoton vankeusrangaistus ja yli 100.000 euron korvausvelvollisuus muuttui hovissa sakoiksi, jotka nekin Helsingin hovioikeus katsoi jo suoriteksi. Lisäksi Hovioikeus hylkäsi käräjäoikeuden tuomitseman viraltapanon todeten, ettei Runebergia voinut pitää ilmeisen sopimattomana virkaansa. Samalla se palautti hänen sotilasarvonsa.

Helsingin hovioikeus katsoi, ettei Runeberg ollut ollut osallisena esimiehensä rikoksissa, vaan ainoastaan välikappaleena, jota tämä käytti rikoksensa tekemiseen.

Mikael Runeberg odotteleekin nyt soittoa Helsingin poliisilaitokselta, milloin hän voi palata töihin.

2 Comments

  1. Viracocha
    28.6.2019 11:41

    Se varmaan puhui niinkuin ruuneperi😆

    Vastaa
  2. Jussi
    29.6.2019 00:32

    Ja lauloi kuin Pavarotti. Saikohan piilokämmenoikeuden pohjalta vapautuksen? Noi heinähommajutut olis syytä laillistaa sekä lääke- että huvikäyttöön niin vapautus resursseja tärkeisiin asioihin ja loppus pohja heinärikollisuudelta.

    Vastaa

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Scroll to top