Sara Huhtala tankotanssin SM-kilpailuiden voittoon

Tankotanssin viidennet SM-kilpailut 2020 järjestettiin Elämystehdas Lapparissa Suomen Tankotanssiliiton toimesta Torniossa 26.9.2020

Monessa sarjassa saatiin uusia mestareita. Kovasti kasvussa olevissa Juniori-sarjoissa mestarit olivat Talentista tutun tamperelaisen Aino Mäkiselän (Varsity-sarja) lisäksi Marianna Kettunen Torniosta (JUNIOR A) ja Sastamalan Viivi Kranni (Junior B).

Aino Mäkiselkä

Ennakkoon kovimmassa sarjassa, eli naisten sarjassa nähtiin uusien nuorten esiinmarssi, kun viime vuosien mestari Sanni Erämies istui tällä kertaa tuomaripöydän takana ja mestariksi taisteli itsensä Kuopion Sara Huhtala (artikkelikuvassa) vain reilun pisteen erolla ennen Vantaalla asuvaa Saara Portaankorvaa.

Upea kilpailu – varmaan ensimmäistä kertaa lajin historiassa olimme täysin aikataulussa, josta voimme kiittää liiton työryhmän lisäksi isäntäkaupungin ahkeria avustajia, joille suuri kiitos onnistuneesta tapahtumasta! On ilo nähdä Ainon ja muiden nuorten määrätietoinen työ lajin eteen pienestä pitäen – jokainen tapahtuma ja esiintyminen vie lajia eteenpäin ja auttaa ihmisiä ymmärtämään, että tämä Olympiakomitean alainen ja doping-testattu laji on oikeaa urheilua historiastaan huolimatta (lajin historia kiinalaisen sirkuksen tolpan lisäksi stripteasessa), josta edelleen osalla ihmisillä tuntuu olevan vaikea päästää irti, vaikka ero tankotanssin sport-kilpailuissa historiaansa on sama kuin yöllä ja päivällä sanoo liiton puheenjohtaja Jyrki Rantanen.

Tulokset sarjoittain:
Senior doubles:
Eloranta Saara ja Aalto Riikka, Keski-Suomen Tankotanssi ry / Team Ready Set Pole 84,533
**
Junior A doubles:
Lumio Minea ja Lumio Nella, Team Studio Move Tampere 51,333
**
Junior B doubles:
Luosujärvi Pihla ja Ylävaara Oona, Team Mind Body Yoga 53,967
**
Junior Mixed doubles:
Antinjuntti Oona ja Kettunen Marianna, Team Mind Body Yoga 78,633
**
Varsity:
Mäkiselkä Aino, Team Studio Move Tampere 70,200
Hämäläinen Unna 55,267
Skog Saana, Kuusamon Tankotanssijat ry 54,033
Sahlman Jemina, Team Mind Body Yoga 49,967
Ylävaara Roosa, Team Mind Body Yoga 39,467
**
Junior A:
Kettunen Marianna, Team Mind Body Yoga 103,500
Kukkasniemi Ellen, Team MOOVE 102,033
Korpi Helmi, Team Mind Body Yoga 77,133
Laaja Melina, Team Motio Sastamala 73,767
Halla-aho Sanni, Team Tankotaivas 73,167
Koskela Mandi, Team Starline Dance 71,333
Lumio Minea, Team Studio Move Tampere 68,267
Parviainen Nenna 63,500
Pitkänen Peppi, Kuusamon Tankotanssijat ry 63,233
Liuha Viivi, Team Motio Sastamala 62,967
Kuusela Aada, Team Starline Dance 62,100
Sjöblom Daniela, Team Pole4Fit 59,100
**
Junior B:
Kranni Viivi, Team Motio Sastamala 100,833
Antinjuntti Oona, Team Mind Body Yoga 94,333
Frankberg Adeliina 92,300
Luosujärvi Pihla, Team Mind Body Yoga 89,467
Lehto Jenna, Team Studio Move Tampere 83,700
Ylävaara Oona, Team Mind Body Yoga 73,333
**
Masters 40+
Rajamäki Johanna, Team Wasa Vertical 76,700
Suisto Kaisa, Keski-Suomen Tankotanssi ry 75,100
Vartiainen Minna, Team Tankotaivas 63,767
**
Masters 50+
Roihankorpi-Sirviö Meri-Tuuli 69,167
Myllymäki Satu, Team Mind Body Yoga 63,067
**
Senior women:
Huhtala Sara, Team Pole Center 101,033
Portaankorva Saara 99,967
Knuuttila Tarja, Team Tankotaivas 99,067
Savio Tea, Tanssikoulu TNT 98,467
Asplund Tuuli-Anna, Team PowerFlow Studio 86,400
Rämö Milka, Team Studio Move Tampere 82,500
Suvanto Olivia, Team Tankotaivas 78,100
Karvonen Eerika, Kuusamon Tankotanssijat ry 60,767
Virtanen Niina 58,867
Huomo Anja 55,200
Kaijalainen Tiia 48,533

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Scroll to top