Eräittäin islamilaisessa Saudi-Arabiassa on korkeimman oikeuden päätöksellä luovuttu Hadditheihin perustuvan Ta’zir-ruoskimisrangaistuksen määräämisestä tuomioistuimissa rangaistukseksi rikoksista. Kuningas ja kruununprinssi tukevat uutta rangaistuslinjausta.
Saudi-Arabian oikeusministeri Waleed al-Samaani on lähettänyt tuomioistuimille kiertokirjeen, jossa ilmoitetaan korkeimman oikeuden päätöksestä: Tuomioiden tulee olla vankeusrangaistuksia tai sakkoja tai näiden yhdistelmiä rangaistukseksi rikoksista, sen sijaan että annetaan ”Ta’zir -rangaistuksia”.
Prison or fines or both will be some of the alternative sentences to replace flogging. Courts will hear and evaluate cases and make most sound decisions regarding each case. https://t.co/2yvqKGfUZ9
— Saudi Ministry of Justice (@MojKsa_EN) May 19, 2020
Saudi-Arabian ihmisoikeuskomission puheenjohtaja Awwad al-Awaad lertoi medialle: ”Tämä uudistus on merkittävä askel eteenpäin Saudi-Arabian ihmisoikeusohjelmassa, ja se on vain yksi yli 70:stä Yhdistyneessä kuningaskunnassa viimeisen viiden vuoden aikana toteutetusta ihmisoikeusuudistuksesta.”
”Vaikka nämä uudistukset parantavat monenlaisten henkilöiden, mukaan lukien naisten, työntekijöiden, nuorten ja vanhusten, elämää, ne kaikki johtuvat samasta pyrkimyksestä parantaa elämää kaikille kuningaskunnan kansalaisille ja asukkaille”, lisää al-Awaad. Kuningas Salman ja kruununprinssi Muhammed bin-Salman ovat uutisen mukaan valvoneet linjauksen käsittelyä korkeimmassa oikeudessa.
Statement from the #Saudi #HumanRights Commission: pic.twitter.com/IENW4zMbEt
— Saudi Human Rights Commission (@HRCSaudi_EN) April 26, 2020
20.5.2020 00:54
Saudeissahan on islamilainen laki. Se perustuu koraanin teksteihin. Kirjaimellisesti.
Tämä on hyvä esimerkki siitä miten korkeasti oppineet uskonnolliset koraanin tulkitsijat vuosi vuodelta ja vuosisata vuosisadalta oppivat aina vaan paremmin ymmärtämään sen mitä Allah todella tarkoitti.
– Eipä tätäkään rangaistuslijausta vielä viime vuonna osattu tulkita oikein. Mutta se ei silti tarkoita, että aikaisempi tulkinta olisi ollut väärä. Vaikka Allah, Koraani ja Muhamedin teot ovat pysyviä niin ihmisen käsityskyky on vaihteleva ajasta toiseen.
20.5.2020 10:43
Ei se suku ole itse mitenkaan uskonnollinen, vaan pyorittanyt julmaa yksinvaltiaan diktatuuuria omien oljyn ja ollut silmamunia myoten lisaksi mukana isona pelurina ja valietappina lapsi- ja ihmiskaupassa seka muussa salakuljetuksessa. Nyt orjaluokka on nousemassa uhaksi kun partnerit katoavat ja oljyn hinta romahtanut. Suku taistelee kaikin keinoin pysyakseen vallassa alkaen mielistella orjiensa suuntaan, kun ei ole mitaan muuta keinoa. Maan Islamilainen historia on ollut verhona suvun puuhillle.
20.5.2020 01:49
Muutokset eivät liene valtasuvun omasta halusta, vaan suvun yrityksestä roikkua vallassa kiinni, kun USA:n tuki poistumassa (patriot ohjukset lähti). Itsensä korruptiosta puhdistanut UAE on kääntynyt saudien viholliseksi. Yemenin rintamamenestys kääntymässä saudien alakynneksi, kun UAE vaihtoi puolta. Samalla USA pakkopurkaa tiiviinä ollutta yhteistyötä saudisuvun ja Zionistien välillä. Israelin merivedensuolapuhdistuslaitoksiin kohdistuu nettihyökkäyksiä tuntemattomasta maasta ja USA murtaa merisuolanpuhdistuslaitosprojektia Kiinan kanssa.
21.5.2020 01:34
Venäjä on pitkään ollut myymässä S-400:a saudeille.